SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Novinky z vydavateľstva: Máme vyše 100-tisíc predplatiteľov, nové newslettre a prémiové predplatné

Generálny riaditeľ informuje.

Novinky zo SMENovinky zo SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Milí čitatelia, predplatitelia a podporovatelia,

v tomto novom formáte vás budem pravidelne informovať o vývoji vo vydavateľstve Petit Press, a o jednotlivých novinkách alebo o zmenách v denníkoch SME a Korzár, týždenníkoch našej regionálnej siete novín MY a o ďalších častiach vydavateľstva. Môj e-mail bude určený ľuďom, ktorí majú hlbší záujem o čísla a dianie na slovenskom mediálnom trhu.

Petit Press je druhé najväčšie slovenské vydavateľstvo s konsolidovaným obratom za rok 2020 takmer 22,3 mil. Eur. Minulý rok nám kvôli koronakríze poklesli tržby o 3 mil. Eur, ale išlo najmä o tržby našej cestovnej kancelárie Dovolenky.sme.sk, keďže ľudia nemohli kvôli lockdownom takmer vôbec cestovať. Najväčším slovenským vydavateľom ostáva News and Media Holding s obratom vyše 30 mil. Eur.

Napriek ťažkému roku sme neprestali s akvizíciami, minulý rok pribudla do portfólia Petit Pressu regionálna sieť schránkových novín Pardon a magazín Historická revue, ktorý si môžete predplatiť samostatne alebo ako súčasť sobotného vydania denníka SME, prípadne môžete texty z Historickej revue čítať na webe ako súčasť digitálneho predplatného.

Najväčšou akvizíciou bolo získanie športového portálu Futbalnet.sk , ktorý obsluhuje nižšie futbalové ligy a založenie športového portálu Sportnet.sk spolu s partnerom Sportnet Media SK. Portál ešte nemohol ukázať svoju silu, keďže kvôli epidemiologickej situácii sa nižšie, juniorské a žiacke futbalové súťaže minulý ani tento rok nehrali.

Ku koncu apríla sme mali 56-tisíc digitálnych predplatiteľov, čo znamená medziročný nárast o vyše 30%. Printové vydanie denníka SME predalo priemerne minulý rok 20 300 kusov, takže zaznamenalo 10% medziročný pokles. Aspoň jeden z printových produktov vydavateľstva si predplatilo 45-tisíc ľudí, z čoho vyplýva, že digitálna časť našej produkcie už v predplatnom dominuje.

Aspoň jeden produkt vydavateľstva si aktuálne predpláca vyše 100-tisíc čitateľov. Mesačná návštevnosť webu SME.sk dosahuje 2,5 mil. používateľov. EBIDTA spoločnosti za prvý kvartál roku 2021 bola 0,5 mil. Eur.

Najvýznamnejšou udalosťou tohto roka z pohľadu vydavateľstva bola zmena akcionárskej štruktúry. Investičná skupina Penta odišla z pozície minoritného akcionára, novým 34%-ným akcionárom sa stal neziskový investičný fond pre nezávislé médiá - MDIF. Rovnako ako Penta ani MDIF nebude mať dosah na tvorbu obsahu, ktorú zabezpečujú nezávislé redakcie. O téme akcionárskych zmien som hovoril so Zuzanou Kovačič Hanzelovou v našom štúdiu.

Po odchode Penty nastali aj ďalšie zmeny, zástupca šéfredaktorky SME Tomáš Prokopčák je členom predstavenstva a riadi nový digitálny tím zodpovedný za rozvoj digitálneho predplatného naprieč celým vydavateľstvom.

Jedným z prvých výsledkov práce tohto tímu je ponuka nových newslettrov. Po novom tak môžete ako predplatitelia dostávať e-mailom celé články komentátora Petra Schutza, publicistu Samuela Marca alebo Ranný brífing SME s prehľadom najdôležitejších správ.

Šéfredaktorka Beata Balogová tiež každý piatok vyberá a odporúča najlepšie články týždňa. Počet odoberaných newslettrov si môžete sami riadiť vo svojom predplatiteľskom rozhraní. A aj tento môj nový newsletter je priamym dôsledkom objednávky a práce tohto nového tímu.

Pokračujeme aj v ďalšom vylepšovaní nových diskusií . Pripomienky čitateľov berieme vážne a kolegovia už pracujú na doprogramovaní funkcií, ktoré obec diskutérov požaduje a na ďalšom sprehľadnení dizajnu. Diskusie čoskoro pribudnú aj na náš nový športový web Sportnet.sk.

Taktiež sme pokračovali vo vydávaní kníh našich autorov a spolupracovníkov. Naposledy to bola zbierka textov a myšlienok Na konci zostane človek (Mozaika humanizmu) od publicistu Matúša Ritomského. A výborná kniha Rozhovory o Ľudskom tele od Zuzany Matkovskej, v ktorej nájdete spolu sedemnásť kvalitných rozhovorov s lekármi a rôznymi odborníkmi. Všetky naše knihy sú aj súčasťou nového produktu, ktorý sme predstavili minulý mesiac - prémiové predplatné bez reklamy.

Nový typ predplatného sme na skúšku zapli všetkým predplatiteľom na 12 týždňov. V rámci ponuky majú vypnuté bannerové reklamy na webe, prístup k elektronickému vydaniu printového denníka SME (aj všetkým ostatným printovým titulom vydavateľstva) aj možnosť stiahnuť si stovky e-kníh alebo rozprávkových audiokníh nahovorených Robertom Rothom.

Keď už je reč o hovorenom slove, nedá mi nespomenúť úspech našich podcastov. Podcast Dobré ráno počúva denne 35-tisíc z vás, a všetky podcasty majú mesačne približne 200-tisíc unikátnych poslucháčov, pričom v apríli dosiahli takmer 1,7 mil. prehratí.

V marci sme začali so Slovenským národným divadlom pripravovať podcast SND - Sme národné, pravidelný podcast vydáva aj denník Korzár, prehľad z regionálneho športu prináša denne podcast MY športujeme a v najbližšom čase chystá redakcia SME predstaviť ďalšie nové podcasty, ale o tom napíšem nabudúce.

Chystáme aj vydanie novej aktualizácie aplikácie SME.sk a kolegovia na oddelení športu intenzívne pripravujú web pre Majstrovstvá sveta v hokeji , na ktorom budete môcť podrobne a naživo sledovať hokejové dianie v Rige. Pre nešportových fanúšikov chystáme posielanie celých článkov od obľúbených autorov na e-mail, ktoré bude dostupné pre všetkých predplatiteľov.

Minulý týždeň ma potešili aj výsledky Novinárskej ceny za rok 2020. Získali sme 14 nominácií, z ktorých sme päť premenili na víťazstvo, čo je najviac spomedzi všetkých slovenských médií. V jednotlivých kategóriách zvíťazili tieto články:

Ďakujem, že nás čítate, svoju podporu najlepšie vyjadríte kúpou digitálneho predplatného SME.sk, čím pomáhate udržaniu nezávislej a kvalitnej žurnalistiky. Bude pre nás cťou, ak vás naše novinky zaujmú a trvalo nám zachováte svoju priazeň.

Alexej Fulmek

generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@smeonline.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


16 h
Joshua Jozef Kanáloš sa vo svojom novom domove hneď spriatelil s ďalšími psíčkarmi. Sám má dvoch psov, ktorých zachránil z ulice.

Známy predajca Nota bene získal mestský byt.


24 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 15 h

Neprehliadnite tiež

Leto v Čechcách a na Morave

Časopis plný tipov na zaujímavé dovolenkové miesta nájdete v denníku SME v sobotu 26. júna.


PR Petit Press 18. jún
Kniha Fenomény dejín

Zaujímavé čítanie na leto. Noviny s knihou v stánkoch v utorok 29. júna len za 4,99 €.


18. jún

Prelistujte si denník SME ako aj ďalšie tituly vydavateľstva ešte pred vytlačením.


16. jún

Stiahnite si aktualizovanú verziu aplikácie SME.sk


15. jún