SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Festival AZYL 2021 spúšťa prihlasovanie, otvára aj špeciálne workshopy

Autori krátkych filmov sa môžu prihlásiť do 15. augusta 2021.

Úspešné medzinárodné podujatie venované krátkym filmom Festival AZYL 2021 ohlasuje spustenie registrácie pre nové diela, zároveň predstavuje novinky a program špeciálnych workshopov pre stredoškolákov. Prihlasovanie súťažných filmov na festival je pre autorov krátkych filmov otvorené až do 15. augusta 2021. Zároveň sa dnes otvára aj prihlasovanie na filmárske workshopy.

“Diváci sa tento rok môžu tešiť na viaceré zmeny v porovnaní s minulými ročníkmi. Pripravujeme bohatší program, viac filmov a pre účastníkov a divákov chceme pripraviť aj viac zábavy a vzdelania,” hovorí jeden z organizátorov festivalu Viliam Štrelinger. Najvýraznejšou zmenou je rozšírenie klasickej online verzie festivalu o trojdňové podujatie, ktoré sa premiérovo uskutoční v Banskej Bystrici na prelome septembra a októbra 2021. Tešiť sa môžete na súťažné sekcie, ale aj tie najlepšie krátke filmy zo svetových festivalov. Organizátori pripravujú bohatý sprievodný program a nočné koncerty hudobníkov a DJov z krajín V4. Slávnostný galavečer, spojený s premietaním finálových filmov a odovzdávaním cien, bude priamo z Banskej Bystrice streamovaný live aj na webe festivalu a na portáli denníka SME.

Festival AZYL 2021 je jedno z mála podujatí, ktoré sa zameriava práve na krátkometrážne filmy. Festival je žánrovo pestrý, prihlásené práce sú obmedzené len metrážou. Aj v aktuálnom ročníku už tradične prináša tri kategórie - minútové filmy, päťminútové filmy a videoklipy.

Krátky film v centre Vyšehradskej štvorky

O víťazoch bude aj v tomto roku rozhodovať štvorčlenná odborná porota z krajín Vyšehradskej štvorky. Slovensko zastupuje scenáristka, dramaturgička a profesorka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Zuzana Gindl-Tatárová. Za Českú republiku bude rozhodovať producent a filmový kritik Filip Kršiak. Poľsko reprezentuje promotér kultúry Krzysztof Szienkiewicz a porotu uzatvára režisér Csaba Bollok z Maďarska.

Hlavnou cenou pre víťazov jednotlivých kategórií bude 20 postprodukčných hodín pre svoje projekty v profesionálnom štúdiu Homemedia Production či poukážka v hodnote 500 € na nákup techniky v sieti iStores.

Podpora mladých talentov na štyroch festivaloch

Paralelnou aktivitou sú aj Workshopy AZYL určené stredoškolákom, ktorí sa zaujímajú o audiovizuálnu tvorbu. Ide o päťdňový tvorivý a vzdelávací workshop určený pre študentov stredných škôl, na ktorom si účastníci pod vedením štyroch odborných lektorov vyskúšajú natočenie vlastných krátkych filmov na zadanú tému. Študenti si vyskúšajú, čo všetko obnáša výroba filmu. Zoznámia sa so základmi scenáristiky, réžie, produkcie, strihovej skladby či práce pred kamerou.

Do kampane na prihlasovanie stredoškolákov na Workshop AZYL 2021 sa zapojili aj obľúbení youtuberi Zrebný a Frlajs
Pozrite si video

Tento rok sa uskutočnia celkovo štyri workshopy. Každý sa bude konať na inom filmovom festivale - v júni na Art Film Feste v Košiciach, v júli na Pezinskom alternatívnom festivale, v septembri na Medzinárodnom festivale Cinematik v Piešťanoch a posledný workshop uzavrie na Festivale krátkeho filmu Festival AZYL v Banskej Bystrici.

Keďže chceme okrem audiovizuálneho vzdelávania tiež upozorňovať na dôležité celospoločenské témy, filmy, ktoré študenti vytvoria na workshopoch sa budú zaoberať ekologickými témami.

Samotné premietanie študentských filmov z workshopu bude verejné podujatie ako súčasť filmového festivalu, na ktorom sa workshop uskutoční. Premietanie bude spojené s krátkou diskusiou.

Po ukončení workshopu budú najlepšie filmy umiestnené na webovej stránke Festivalu AZYL a na sociálnych sieťach festivalu.

Workshopy AZYL finančne podporili Slovenské elektrárne, ktorým záleží na osvete v oblasti ekológie a Audiovizuálny fond, ktorý aktívne podporuje vzdelávanie mladých filmárov.

Viac informácií nájdete na webovej stránke Festivalu AZYL, na Facebooku a Instagrame.

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Neprehliadnite tiež

Špeciálne vydanie denníka SME s epickým komiksom si môžete kúpiť v utorok 6. júna.


30. máj
Magazín Právo vychádza v piatok 30. novembra, bude vložený v denníku SME.

Porota vyberala zo 480 príspevkov v 13 kategóriách.


3. máj

Magazín Leto v Rakúsku 2023 nájdete vložený v denníku SME v stredu 24. mája.


1. máj

Špeciálna príloha k MS v hokeji vychádza v denníku SME v utorok 9. mája.


29. apr