SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Novinky z vydavateľstva: Nová titulka SME.sk, viac ako 100-tisíc predplatiteľov a prehľad hospodárskych výsledkov

Generálny riaditeľ informuje.

Novinky zo SMENovinky zo SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Milé čitateľky a milí čitatelia,

opäť vás chcem informovať o vývoji v našom vydavateľstve, tentoraz za prvú časť roka 2022. Ak ste nečítali môj predošlý list, nájdete ho na webe denníka SME.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky vydavateľstva Petit Press v roku 2022

Vydavateľstvo Petit Press dosiahlo za prvé štyri mesiace roka konsolidovaný hospodársky výsledok vo výške 520 000 eur (EBIDTA), čo je o 300 000 eur horší výsledok ako minulý rok.

Dôvodom zhoršenia hospodárskeho výsledku je výpadok inzertných tržieb pre vojnu na Ukrajine - najmä v mesiacoch marec a apríl - a výrazné zvýšenie ceny novinového papiera.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledný rok sme zaznamenali takmer 100-percentný nárast ceny papiera. Zatiaľ sme na tento vývoj nereagovali zvýšením cien tlačených periodík vzhľadom na rezervy, ktoré sme si vytvorili počas mimoriadne úspešného minulého roka, ale ak bude tento vývoj pokračovať aj v druhom polroku, budeme musieť zareagovať zvýšením cien, ako to urobili aj ostatní vydavatelia.

Predaj tlačeného denníka SME dosiahol priemerne 16 657 kusov denne, pričom najpredávanejším je stále piatkové vydanie SME na celý víkend, ktoré dostať až do nedele. Predaj víkendového vydania sa pohybuje nad hranicou 22 000 kusov.

V dôsledku stabilnej ceny a pomerne vysokého predaja víkendového vydania klesol denník SME v tomto roku v predaji len o päť percent, čo je najlepší výsledok na celom trhu auditovaných periodík.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto sme sa rozhodli ponúkať víkendové predplatné s výraznou zľavou oproti predaju v stánkoch. Predplatiteľ piatkového denníka SME na celý víkend zaplatí len 57 € namiesto 78 €. Ušetrí tak 21 € a noviny mu doručíme priamo domov.

Každý piatok vydávame 40-stranové noviny spolu s vloženým tematickým časopisom - striedajú sa tituly Index, Historická revue, Lišiak, Torty od mamy a Sme ženy. Získajte piatkový denník SME na celý rok len za 57 €.

Podpora od našich čitateľov stále rastie, produkty vydávané Petit Pressom majú vyše 100 000 predplatiteľov.

Počet predplatiteľov digitálneho vydania denníka SME je stabilne nad hranicou 60-tisíc čitateľov, pričom tržby z digitálneho predplatného medziročne narástli o 23 percent.

Tlačené periodiká (SME, Korzár, týždenníky MY a magazíny) si predpláca vyše 42 -tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Po utlmení pandémie covidu sa rozbiehajú aj konferenčné podujatia SME Konferencie a predaj zájazdov cez našu cestovnú kanceláriu Dovolenka.sme.sk. Obe sekcie dosiahli päťnásobne vyššie tržby ako v minulom roku.

Stabilizované tržby vykazujú aj naše regionálne periodiká a časopisy. Schránkové noviny Pardon dokonca medziročne zvýšili tržby o 23 percent.

Z magazínov sa najlepšie darí mesačníkom Historická revue a Doma v záhrade . Náš športový portál Sportnet.sk sa drží na treťom mieste za Šport.sk a Šport24.sk s návštevnosťou vyše jeden milión online čitateľov za mesiac máj.

Novinka č. 1 – zmena titulky po pätnástich rokoch

Kolegovia z digitálneho tímu predstavili novú podobu hlavnej stránky SME.sk, ktorú sme významnejšie zmenili po viac ako 15 rokoch. Nanovo sme usporiadali viaceré prvky a výsledkom je čistejší dizajn a prehľadnejšia navigácia pre čitateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Novú podobu SME.sk sme veľa testovali a upravovali, robili sme prieskum spokojnosti, diskutovali sme s predplatiteľmi a výsledkom je podoba, ktorú teraz denne vidíte.

Asi najdôležitejšou zmenou je pridanie spravodajského stĺpca SME Minúta, v ktorom môžete sledovať kontinuálne online spravodajstvo celý deň približne od 5:30 do 24:00.

Cieľom zmeny je priniesť čitateľom väčšiu prehľadnosť autorských správ v kombinácii s rýchlym denným spravodajstvom. Hlavnou časťou titulky SME.sk zostáva aj naďalej výber z autorských textov, ktoré denné dianie zasadzujú do kontextu, prinášajú analýzy, investigatívu, reportáže, rozhovory či komentáre.

Toto nové rozloženie stránky umožňuje kolegom rýchlejšie reagovať na aktuálny vývoj a vo výsledku je titulka SME.sk ešte aktuálnejšia a čitatelia na nej nájdu viac správ.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena sa dotkla aj mobilnej aplikácie SME.sk, v ktorej nájdete spravodajstvo SME Minúta na spodnej navigačnej lište. Pomocou nej si budete môcť rýchlo prepínať medzi najaktuálnejšími správami a autorskými textami.

Stiahnuť aplikáciu SME.sk

Ďalšie novinky v skratke

Denník SME spolu s The Slovak Spectator spustili spravodajstvo v ukrajinskom jazyku Новини зі Словаччини. Novyny.sk prinášajú pre ľudí z Ukrajiny, ktorí prišli na Slovensko, vždy aktuálne správy a užitočné informácie.

Vydali sme úspešnú knihu Očami farmácie: 50 otázok, na ktoré určite chcete poznať odpoveď, z ktorej sme zatiaľ predali 8700 kusov. V knihe sa dočítate o šťastných náhodách, ktoré viedli k objavom najúspešnejších liekov, o každodennom využívaní najsmrteľnejšieho jedu na Zemi v náš prospech, ale aj o doktorovi, ktorý chorým predpisoval dvanásť malých pív každých dvadsaťštyri hodín. Objednať si ju môžete v našom e-shope alebo aj na Martinus.sk či Pantarhei.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte lepšie sa predáva kniha Juraj Berzediho - Petra Vlhová: Moja cesta k veľkému glóbusu, z ktorej sa predalo už 22 500 kusov. Aj tú nájdete v našom e-shope alebo aj na Martinus.sk či Pantarhei.sk.

Na tento rok pripravujeme aj ďalšie knižné tituly:

  • kniha Formula 1: Šampióni prinesie príbehy všetkých doterajších 34 majstrov sveta F1, ktoré dopĺňa množstvo jedinečných a dosiaľ nepublikovaných fotografií.
  • titul Dnes trochu zomrieme je o Emilovi Zátopkovi a priblíži čitateľom jeho vzostupy i pády - športové aj životné. Jej autor, britský novinár a spisovateľ Richard Askwith, dôsledne sleduje fakty a vyvracia viaceré mýty a legendy o slávnom československom bežcovi, ktorý získal na olympiáde v Helsinkách tri zlaté medaily a minulý rok o ňom český režisér David Ondříček nakrútil celovečerný film.

A nakoniec, Zuzana Kovačič Hanzelová začala písať každý týždeň nový newsletter. ZKH píše je týždenný súhrn uplynulých siedmich dní jej očami. Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Štyri novinárske ceny pre Petit Press

Nedávno sa odovzdávali aj Novinárske ceny OSF za rok 2021. Vydavateľstvo Petit Press získalo spolu 11 nominácií a nakoniec sa nám podarilo premeniť štyri nominácie na víťazné ocenenia.

Umiestnili sme sa tak na druhom mieste zo všetkých slovenských vydavateľstiev v počte získaných cien za kolegami z Denníka N (päť cien).

Víťazné texty a podcast si môžete prečítať alebo vypočuť tu:

Každému predplatiteľovi ďakujem za podporu. Ak predplatné ešte nemáte, môžete si vybrať z našej aktuálnej ponuky.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o jeden z hlavných príjmov vydavateľstva, bez ktorého by redaktori SME nemohli tvoriť nezávislú žurnalistiku a regionálni novinári by nemohli písať o problémoch v ich mestách.

Aj preto vás pravidelne informujem o hospodárskych výsledkoch našej spoločnosti, aby ste videli, že na tvorbu našich produktov žiadneho sponzora nepotrebujeme. Potrebujeme vás, našich čitateľov, pretože len ekonomicky prosperujúce vydavateľstvo môže vytvárať objektívnu žurnalistiku bez zásahov zvonku.

Ďakujem, že nás čítate, čím vyjadrujete podporu štandardným médiám, ktoré nešíria dezinformácie a hoaxy.

Alexej Fulmek,

generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press

SkryťVypnúť reklamu
Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


6 h
Americká výskumná stanica McMurdo na Antarktíde.

Prípady sa dejú dlhodobo.


10 h
Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


8 h
Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín

Bez dotácií nedokážu slovenskí farmári konkurovať Západu ani Ukrajine.


15 h

Neprehliadnite tiež

Pripravili sme pre vás ďalšie vylepšenia mobilnej aplikácie SME.sk.


a 1 ďalší 28. sep

Predvolebné samolepky nájdete v denníku SME v stredu 27. septembra.


21. sep

Špeciálne vydanie denníka SME so zborníkom POVIEDKA 2023 v predaji.


20. sep

Nové číslo Lišiaka s výhrami za 500 € si môžete kúpiť spolu s v denníkom SME v utorok 19. septembra.


15. sep
SkryťZatvoriť reklamu