SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Vyhral olympiádu, no nepomohlo mu to. Poslali ho vŕtať studne

Emil Zátopek bez mýtov a legiend v oceňovanej knihe Dnes trochu zomrieme.

Po behaní vlastne nikdy netúžil. Z mladíka, ktorý predstieral zranenie, aby nemusel štartovať vo svojich prvých pretekoch, sa však napokon stal jeden z najlepších bežcov všetkých čias a globálna hviezda.

V septembri uplynulo sto rokov od narodenia Emila Zátopka. Jeho príbeh neraz pripomína filmového Forresta Gumpa. Keď sa niečo dialo, bol pri tom. A tam, kde bol, sa zvyčajne niečo zomlelo.

Jeho život zahaľuje množstvo legiend, poloprávd a príbehov, ktoré sa donekonečna opakujú a prikrášľujú. Mnohé z jeho najslávnejších historiek sú však vymyslené. Známy aj neznámy zároveň.

Kto teda naozaj bol Emil Zátopek?

Odpoveď ponúka kniha Dnes trochu zomrieme, ktorá bola vo Veľkej Británii nominovaná na cenu pre najlepšiu biografiu a najlepšiu športovú knihu roka. Jej autorom je rešpektovaný novinár a spisovateľ Richard Askwith.

KÚPIŤ

Sláva i život v maringotke

Zátopkov príbeh je nevšedný a taký bol aj jeho bežecký štýl. Úškľabky, grimasy, vyplazený jazyk, ruky rozhodené kade-tade. Neustále si z neho uťahovali. Vraj pri behu vyzerá, akoby ho mučili démoni. Alebo akoby zápasil s chobotnicou. On sa však na tom len smial.

Na olympiáde v Helsinkách 1952 vyhral všetky tri vytrvalostné bežecké disciplíny, čo nikto iný nedokázal a sotva už niekto dokáže. Utvoril 18 svetových rekordov a hranice vytrvalostného behu posunul na úroveň, ktorá sa v tých časoch zdala nemysliteľná.

Bol aj prominentnou tvárou komunistického režimu. Párkrát zlyhal. A poriadne. Inokedy bol pre ľudí hrdinom. Ako po invázii sovietskych vojsk do Československa v roku 1968, keď chodil od tanku k tanku a presviedčal ruských vojakov, aby sa vrátili domov.

Zaplatil za to. Čakalo ho vyhnanstvo – život v maringotke s partiou vŕtačov studní, s ktorou kočoval po odľahlých kútoch krajiny a často popíjal. Napokon ho zlomili.

Čo je v jeho spise v archíve ŠtB?

Autor knihy Richard Askwith navštívil miesta spojené s jeho životom, hovoril s jeho priateľmi, známymi, súpermi.

Viedol dlhé rozhovory s jeho manželkou Danou Zátopkovou, ktorá mu dala oprávnenie preskúmať aj Emilov spis v archívoch ŠtB. Askwith dôsledne sleduje fakty a vyvracia mýty, ktoré o Zátopkovi kolujú desaťročia.

Výsledkom je strhujúci príbeh výnimočného športovca, nekonečného dobráka i chybujúceho človeka s jeho vzostupmi aj pádmi, ktoré sa prepletali pomedzi búrlivé udalosti 20. storočia.

KÚPIŤ

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Neprehliadnite tiež

Podarilo sa uspieť v konkurencii 46 portálov z nášho regiónu.


10 h

Príďte 9.3. o 18:00 do Martinusu na Obchodnej v Bratislave.


9. mar

Špeciálne vydanie denníka SME s epickým komiksom si môžete kúpiť v utorok 7. marca.


3. mar
Kniha Ľudia Ukrajiny.

Spoznajte ich tváre a osudy. Reportáže a fotografie z krajiny, kde má každý svoj vojnový príbeh.


24. feb