SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu

Nová kniha Chlad ukazuje, ako otužovanie lieči telo aj dušu.

Nevidíte žiadnu ordináciu, biele plášte, recepty ani lieky. Napriek tomu sa cítite čoraz lepšie, odolnejšie – a zdravšie.

Nie je za tým žiadny zázrak. Iba studená voda.

Britský lekár Mark Harper už roky organizuje kurzy plávania v studenej vode pre ľudí s rôznymi fyzickými i psychickými ochoreniami. Nazýva ich Terapia chladom. Zblízka sleduje, ako sa mu zlomení ľudia menia priamo pred očami. Akoby do nich vchádzal nový život. Ich stav sa zlepšuje a postupne zvládajú veci, ktoré sa im predtým zdali nemožné.

Harper o tom napísal inšpiratívnu knihu Chlad.

Za zvýhodnenú cenu ju nájdete na obchod.petitpress.sk/knihy.

KÚPIŤ

Čo hovorí veda o studenej vode

Hoci priaznivé účinky studenej vody na zdravie sú známe stáročia, súčasná medicína zameraná na užívanie liekov ich často prehliada či dokonca odmieta.

Možno preto, že označenie studenej vody za liečebnú metódu nemusí pôsobiť dostatočne vedecky. Lenže práve o vedu sa Harper v knihe opiera.

Spája výsledky výskumov, odborných štúdií a vlastné skúsenosti z lekárskej praxe s konkrétnymi prípadmi ľudí, ktorým studená voda pomohla prekonať či zmierniť často paralyzujúce fyzické i psychické ochorenia.

Harper prináša dôkazy o silných blahodarných účinkoch studenej vody na naše zdravie. Vysvetľuje, prečo otužovanie pomáha pri ochoreniach ako chronická bolesť, artritída, úzkosť, depresia, posttraumatická stresová porucha či migréna.

Zdravie bez liekov a zadarmo

Harper je popredným odborníkom na terapeutické využitie adaptácie na studenú vodu. Pracuje striedavo v britskom Brightone a nórskom Kristiansande.

Otužilcom je už takmer dvadsať rokov. V knihe ponúka praktické rady, ako sa otužovaniu a plávaniu v studenej vode venovať bezpečne a ako čo najviac využiť jej benefity.

Chlad je plný inšpiratívnych svedectiev od ľudí, ktorí vďaka studenej vode dokázali opäť viesť aktívny život a podarilo sa im obmedziť či úplne vysadiť užívanie liekov.

„Keď dostal jeden študent medicíny otázku o alternatívnej liečbe na potlačenie bolesti, spomenul plávanie v studenej vode. Toto sú doktori budúcnosti,“ tvrdí Harper.

Jeho kniha prináša nové zistenia o našom tele, mysli a liečivej sile vody. Ukazuje cestu k úľave od ťažkostí, cestu k sviežosti, vitalite, duševnej i telesnej odolnosti, zlepšeniu zdravia i celkovej životnej pohody. A to všetko bez liekov a v podstate zadarmo. A navyše: „Je to zábava,“ dodáva Harper.

KÚPIŤ

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Neprehliadnite tiež

Podarilo sa uspieť v konkurencii 46 portálov z nášho regiónu.


2 h

Príďte 9.3. o 18:00 do Martinusu na Obchodnej v Bratislave.


9. mar

Špeciálne vydanie denníka SME s epickým komiksom si môžete kúpiť v utorok 7. marca.


3. mar
Kniha Ľudia Ukrajiny.

Spoznajte ich tváre a osudy. Reportáže a fotografie z krajiny, kde má každý svoj vojnový príbeh.


24. feb