SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Vyhrážali sa mi. Ak nestiahnem sťažnosť, dolámu mi nohy i ruky

Prečítajte si pasáže z knihy Kontroverzný tréner.

Kniha Kontroverzný tréner.Kniha Kontroverzný tréner. (Zdroj: Petit Press)

Ako vyzerá futbalové zákulisie z pohľadu trénera? O čom sa vo svete futbalu len šepká? Víťazstvá i prehry sú často zahalené tajomstvom. Čo sa za nimi skrýva?

Bývalý tréner Vladimír Goffa rozpráva otvorene o praktikách v slovenskom futbale, o korupcii, úplatkoch, stávkarskej mafii, pôsobení v Slovane Bratislava i o svojich nevšedných metódach.

V knihe Kontroverzný tréner rozoberá veci z futbalového prostredia, o ktorých ľudia často hovoria len pri pive. On ich teraz dáva na povrch.

„Knihu tvoria príbehy, ktoré som zažil. Snažili sme sa im vdýchnuť aj pointu. Sú šokujúce, drsné, prívetivé, prekvapujúce i originálne. Podané s ľahkosťou a nadhľadom,“ tvrdí Goffa.

KÚPIŤ

V knihe sú aj nepríjemné udalosti

Zažil veľké kluby, reprezentáciu, tituly na Maldivách, ale aj nižšie súťaže, živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu.

V Slovane pôsobil, keď v klube netiekla teplá voda. Chvíľu viedol Mareka Hamšíka a možno zachránil kariéru Jánovi Ďuricovi a Tomášovi Součkovi.

Za desaťročia toho vo futbale zažil veľa. Snažil sa ostať čestným človekom, hoci to nebolo jednoduché. Jeho rozprávanie je často humorné, no neraz z neho mrazí.

„Trénoval som doma i v zahraničí, hral som vo federálnej lige. Tak vzniklo veľmi veľa príhod, nielen futbalových, ale aj ľudských. V knihe sú aj nepríjemné udalosti, ale chcel som o nich rozprávať,“ vysvetľuje Goffa.

Príbehy na hrane

Spoluautorom knihy je športový novinár Juraj Berzedi, ktorý tiež napísal knihu Petra s úspešnou slovenskou lyžiarkou Petrou Vlhovou.

„Vlado Goffa otvára trinástu komnatu – svoju, ale aj slovenského futbalu. Jeho príbehy sú fascinujúce, občas na hrane. Niektoré pasáže sme konzultovali aj s právnikom, v určitých prípadoch sme radšej nezverejnili mená, no pozorný čitateľ pochopí súvislosti,“ vraví Berzedi.

Goffovi pre jeho netradičné metódy často hovorili, že je blázon. On svoju prácu vnímal ako tvorivý nepokoj. Zbožňoval improvizáciu a prekvapujúce ťahy. Do zaužívanej trénerskej rutiny sa snažil priniesť niečo nové.

A taká je aj kniha Kontroverzný tréner.

KÚPIŤ

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Neprehliadnite tiež

Špeciálne vydanie denníka SME s epickým komiksom si môžete kúpiť v utorok 6. júna.


30. máj
Magazín Právo vychádza v piatok 30. novembra, bude vložený v denníku SME.

Porota vyberala zo 480 príspevkov v 13 kategóriách.


3. máj

Magazín Leto v Rakúsku 2023 nájdete vložený v denníku SME v stredu 24. mája.


1. máj

Špeciálna príloha k MS v hokeji vychádza v denníku SME v utorok 9. mája.


29. apr