SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Novinárska cena 2022: SME a Petit Press získali dve ocenenia

Porota vyberala zo 480 príspevkov v 13 kategóriách.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Denník SME a vydavateľstvo Petit Press získali ocenenia v dvoch kategóriách tohtoročnej Novinárskej ceny. Novinárske ceny už po devätnásty raz udelila Nadácia otvorenej spoločnosti

V kategórii Podcast vyhrala podcastová miniséria My sa vám ozveme od Ľubice Melcerovej, Barbory Paľovčíkovej a Adama Blaška. Predstavujú v ňom tému zamestnávania ľudí, ktorí majú na slovenskom trhu práce isté znevýhodnenie. Zdravotné, sociálne, no i rodové či vekové.

Eva Mihočková a Dominik Jursa zvíťazili v kategórii Audiovizuálna žurnalistika - investigatívny príspevok s ich reportážou Vilu pod Slavínom štát za vlády Smeru predal pod cenu, obchod sa spája s dcérou Dušana Muňka v investigatívnej relácii Cez čiaru o korupcii, spoločenských problémoch a občianskych témach.

Cenu Grand Prix Nadácie otvorenej spoločnosti získal ruský novinár a kritik Kremľa Vladimir Kara-Murza, ktorého nedávno Putinov režim odsúdil na 25 rokov väzenia.

Celkovo 480 príspevkov

Nadácia otvorenej spoločnosti aj tento rok ocenila najlepšie práce slovenských novinárov za rok 2022. Poroty v tomto roku vyberali zo 480 príspevkov prihlásených do 13 kategórií.

Tento rok v rámci Novinárskej ceny dominovali najmä témy ako vojna na Ukrajine, menšiny, rodová nerovnosť a LGBTI+ komunita.

Celkovo denník SME a vydavateľstvo Petit Press získali osem nominácií v siedmich rôznych kategóriách.

V kategórii Písaná žurnalistika - reportáž bol nominovaný Lukáš Onderčanin za článok Telá v Buči a Irpini sme nestíhali zbierať. Svedectvá z kyjevského predmestia, v ktorom dokumentuje život v ostreľovaných ukrajinských mestách.

V tej istej kategórii bola nominovaná aj séria článkov od Michaely Žurekovej a Sone Jánošovej, ktoré sa pozreli na praktiky a liečebné procesy v psychiatrických liečebniach:

V kategórii Písaná žurnalistika - investigatívny príspevok bol nominovaný Jozef Ryník a jeho článok Pochybný ozdravný plán a zvýhodňovanie svojich. Kde zmizol majetok Arcy?, v ktorom približuje hospodárenie finančnej skupiny Arca Capital.

V kategórii Podcast bola nominovaná už spomínaná víťazná podcastová miniséria My sa vám ozveme od Ľubice Melcerovej, Barbory Paľovčíkovej a Adama Blaška.

Kategória Písaná žurnalistika - komentár je sčasti obsadená Petrom Ivaničom s jeho sériou článkov:

Aj regióny a špeciálne projekty

Eva Mihočková a Dominik Jursa boli nominovaní v kategórii Audiovizuálna žurnalistika - investigatívny príspevok s už spomenutou reportážou Vilu pod Slavínom štát za vlády Smeru predal pod cenu, obchod sa spája s dcérou Dušana Muňka v investigatívna relácii Cez čiaru.

V kategórii Inovatívna online žurnalistika bolo SME v spolupráci s iniciatívou Svet medzi riadkami nominované za prácu Vojna ich očami - Ako vidia ruskú vojnu na Ukrajine inde vo svete?, na ktorom sa spolupracovali Stanka Luppová, Peter Ivanič, Michele Dobbles, Narača Patanasofon, Hamimu Masudi a Anora Sarkorova.

Kategóriu Regionálna žurnalistika obsadila aj zástupkyňa šéfredaktora Denníka Korzár Katarína Gécziová s jej článkom Štát si objednal rekonštrukciu v Tatrách a zastavil ju. Firma sa súdi desať rokov. Rovnako ako denník SME, Korzár vydáva vydavateľstvo Petit Press.

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Neprehliadnite tiež

Špeciálne vydanie denníka SME s epickým komiksom si môžete kúpiť v utorok 6. júna.


30. máj
Magazín Právo vychádza v piatok 30. novembra, bude vložený v denníku SME.

Porota vyberala zo 480 príspevkov v 13 kategóriách.


3. máj

Magazín Leto v Rakúsku 2023 nájdete vložený v denníku SME v stredu 24. mája.


1. máj

Špeciálna príloha k MS v hokeji vychádza v denníku SME v utorok 9. mája.


29. apr