Poslucháči a poslucháčky podcastu TransFér mohli za posledné týždne počuť výpovede a rozhovory s viacerými trans ľuďmi, ktorí otvorene hovoria o svojom coming oute, tranzícii, sexualite, dennodenných výzvach, ktorým čelia, ale aj o rodinných, partnerských a medziľudských vzťahoch.
Teší nás veľká miera pozitívnej spätnej väzby a správ od ľudí a veríme, že podcast pomáha ľuďom načúvať a pristupovať bez predsudkov k tejto menšine. Podcast nás okrem iného učí empatii, podnecuje k pochopeniu namiesto nenávisti a prináša osvetu o vyrovnávaní sa so svojou inakosťou.



Doteraz najpočúvanejšia epizóda prekonala 7700 prehratí
Prvých šesť epizód malo spolu 31 129 prehratí.
Podcast búrajúci predsudky a dezinformácie
V siedmom dieli minisérie sa moderátorka Michaela Žureková rozpráva s Lukasom Leem o tom, ako uvažoval nad detranzíciou, s odborníčkou a psychiatričkou Barborou Vašečkovou o zdravotnej starostlivosti transrodových detí či s Lukášom Závatzkým o trans ľuďoch v športe. S pomocou aktuálnych vedeckých výskumov a odborných perspektív tiež vysvetľuje viaceré ďalšie mýty, ktoré sa s transrodovými ľuďmi spájajú, a ktoré sa v dnešnej dobe často stávajú účelovým politickým nástrojom na šírenie nenávisti alebo výsmechu.
„Ľudia sa často strácajú v (dez)informáciách, ktoré o transrodových ženách a mužoch kolujú, pretože nevedia, čomu veriť alebo kde hľadať overené fakty a nechce sa im ponárať do náročných odborných výskumov. Snažila som sa preto osvetliť najviac skloňované nepravdy alebo polopravdy a myslím si, že v slovenských mainstreamových médiách len málokde nájdeme väčšinu z nich takto zhrnutú pokope,“ hovorí autorka podcastu Michaela Žureková.
Príbehy diskriminovanej menšiny
V úvodnej epizóde Nenávidela som svoj mužský obraz v zrkadle, hovorí transrodová žena Nina sa o živote transrodových ľudí na Slovensku Michaela rozprávala s transrodovou ženou aj mužom - Ninou Beňovou a Viktorom Hajnalom. V epizóde zaznie okrem príbehov a skúseností trans ľudí aj hlas psychiatričky Barbory Vašečkovej, ktorá sa už roky venuje transrodovej klientele. Vysvetľujú pojmy ako tranzícia, rodová eufória a aj to, prečo transrodovosť nemôžeme pokladať za chorobu.
V druhej epizóde Operácia bola horor, ale konečne som sama sebou, opisuje transrodová žena premenu tela si vypočujete rozhovor s transrodovými ženami Ambrosiou Bajtek a Lily Dubský a transrodovým mužom Lukášom Závatzkým. Všetci hovoria, ako pre seba hľadali zdravotnú starostlivosť a s akými limitmi sa na Slovensku stretli.
Tretia epizóda Aj transrodoví ľudia chcú a môžu mať deti. Vždy som plánovala rodinu, vraví Ambrosia opäť prináša rozhovor s Ambrosiou Bajtek, ale aj s Mariánom Moussom o tom, ako si hľadajú vzťahy, zoznamujú sa a ako premýšľajú nad rodičovstvom. Monika Spišiaková, ktorá žila vyše 20 rokov v manželstve, zase približuje, aké je to prechádzať tranzíciou vo vzťahu, vychovať deti a rozviesť sa.
Štvrtá epizóda Prežívala som oňho dennodenný strach. Prispeli k tomu politici, vraví mama transrodového syna otvára tému transrodovosti detí a príbehy matiek, psychologičky Viery Hincovej a umelkyne a pedagogičky Pavlíny Fichta Čiernej. Obe rozprávajú o tom, ako prijali transrodovosť svojich detí, ktoré sa im v tínedžerskom veku zdôverili so svojou identitou.
V piatej epizóde Šikana trans ľudí prichádza aj od širšieho kolektívu v škole, podpora učiteľov je kľúčová sa Michaela zaoberá témou, ako spoznávať potreby členov a členiek menšín, s ktorými žijeme v jednom priestore. S transrodovými ľuďmi sa totiž môžeme stretnúť kdekoľvek – v rodinách, na ulici, ale aj v škole a v práci. Práve posledné dve sú miesta, kde trávime okrem domova najviac času. V tejto súvislosti sa pri nahrávaní tejto epizódy stretli štyria ľudia, aby spolu rozobrali, čo zažívajú trans ľudia v škole, ako pristupujú a ako by mali pristupovať k transrodovej mládeži učiteľky a učitelia.
Epizóda rozoberá aj to, čo znamená urobiť tranzíciu v zamestnaní, a ako v ňom vytvoriť pre trans ľudí lepšie a bezpečnejšie prostredie.
Šiesta epizóda podcastu Aktivistka: Cirkev nech si spytuje svedomie, je spoluzodpovedná za nenávisť voči LGBT+ ľuďom rozoberá tému prijatia transrodových ľudí na Slovensku. Dozviete sa, ako transrodových ľudí vníma naša spoločnosť a cirkev, čo sa vlastne zmenilo po teroristickom čine v Teplárni a či je nenávisť voči transrodovým ľuďom autentická alebo ide len o vypočítavosť politikov.
V tejto epizóde okrem iného zaznievajú aj skúsenosti dídžejky a komentárky Matie Lenickej, ktorá ako jedna z prvých transrodových osôb urobila v roku 2015 verejný coming out.
Aby vám nič neušlo
Osemdielnu minisériu TransFér pripravuje spolu s Michaelou Žurekovou aj Adam Blaško. Poslednú ôsmu epizódu o tom, že s transrodovými ľuďmi sa stretávame naprieč celou históriou od antiky až po súčasnosť, si budete môcť vypočuť 22.5.
Na odber podcastu sa môžete prihlásiť na všetkých podcastových platformách vrátane Apple podcasty a Spotify, či v mobilnej aplikácii SME.sk pre Android aj Apple iOS.
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.