Gazeta Wyborcza z Poľska, SME zo Slovenska, 444 z Maďarska a PressOne z Rumunska vytvorili Iniciatívu východnej hranice (The Eastern Frontier Initiative) zameranú na témy obrany a bezpečnosti v širšom zmysle. Partnerom tohto projektu je aj holandský investigatívny portál Bellingcat.
Redakcie v štyroch krajinách na východnej hranici EÚ od konca roka spolupracujú na tom, aby tieto témy vysvetľovali svojim čitateľom v širšom, regionálnom kontexte a zvýšili tak povedomie o jedinečných hrozbách, ktorým stredná a východná Európa čelí. Články, ktoré vznikli v rámci projektu, sú dostupné v angličtine na stránke www.easternfrontier.eu.
„Témy národnej bezpečnosti často účelovo servírujú populisti, aby strašili svojich voličov a následne im núkali obranu, za ich hlasy a, samozrejme, toleranciu k ich bezbrehej korupcii. Zároveň ich využívajú ako ospravedlnenie na utláčanie ľudských a občianskych práv,“ hovorí šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. „Nezávislé vydavateľské domy z krajín na východnej hranici EÚ pochopili, že je existenčne dôležité venovať viac systematickej pozornosti práve otázkam obrany a národnej bezpečnosti.“

Okrem obrany sú pre našu celkovú bezpečnosť rozhodujúce aj prístup k prírodným zdrojom a energii, environmentálne a hospodárske otázky, kybernetická a informačná bezpečnosť, národná bezpečnosť a individuálna pripravenosť a odolnosť európskych občanov.
Takéto témy budú preto tvoriť súčasť spravodajstva o východnej hranici, ktoré bude zabezpečovať viac ako 20 novinárov zo štyroch redakcií a množstvo renomovaných medzinárodných odborníkov. Súčasťou projektu je aj zlepšovanie novinárskych kapacít pri práci s otvorenými zdrojmi vďaka know-how partnerskej organizácie Bellingcat.
Iniciatívu Eastern Frontier z 80 percent spolufinancuje Európska únia v rámci programu partnerstiev NEWS-Journalism. Grant predstavuje celkovú sumu 1 076 718 eur pre všetky akcie a účastníkov spolu počas 24-mesačného vopred stanoveného obdobia projektu. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi autorov a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nemôžu niesť zodpovednosť.
Otázky k projektu môžete smerovať na e-mailovú adresu info@easternfrontier.eu.