SME

Deväťdesiate roky boli divoké. Aj vo futbale

Zákulisie odhaľujú hráči Kinder, Glonek a Timko v novej knihe.

Knižná novinka odkrýva zákulisie slovenského futbalu cez strhujúce príbehy troch mužov, ktorí zažili vrchol kariéry krátko po páde socializmu, v čase divokého a neprehľadného hospodárenia.

Ich futbalovú spoveď zaznamenali skúsení športoví novinári Juraj Berzedi a Pavol Spál. Knihe dali príznačný názov – Divoké deväťdesiatky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KÚPIŤ

Autorov s ich hrdinami spájajú dlhoročné vzťahy, aj preto im legendy rozpovedali svoje príbehy. „Nech každý vie, aké to bolo byť profesionálnym futbalistom v divokých deväťdesiatych rokoch,“ vyhlasujú spoločne.

SkryťVypnúť reklamu

Futbalové legendy Glonek, Kinder, Timko

Všetci hrali v bratislavskom Slovane. Stali sa majstrami Československa, zahrali si v drese už neexistujúcej federácie a boli tiež pri zrode národného tímu Slovenska.

Miloš Glonek bol elegantný stopér a ako prvý Slovák hral vo vychýrenej talianskej lige Serie A.

Vladimír Kinder, moderný krajný obranca, ktorý predbehol dobu, bol naším prvým hráčom v slávnej Premier League.

Útočník Jaroslav Timko robil na ihrisku jedinečný servis spoluhráčom. „Nebál sa strčiť hlavu tam, kde iní nedali ani nohu,“ hovoria o ňom autori knihy. A vždy bol tak trochu rebel. Hral v Slovane i v Spartaku, milovali ho v oboch znepriatelených kluboch.

Peniaze za prestupy sa strácali

Deväťdesiate roky na Slovensku boli temné. Platí to aj pre najsledovanejší šport futbal. Mnohé kluby sa stali hračkami v rukách oligarchov či mafiánov. Miloš Glonek opisuje stretnutie s Petrom Čongrádym, ktorý bol v tom čase považovaný za vplyvnú postavu bratislavského podsvetia.

SkryťVypnúť reklamu

Hráči otvárajú aj tému finančného motivovania rozhodcov či hráčov súpera. Jaroslav Timko sa nevyhýba ani pamätnému stretnutiu medzi Spartakom Trnava a 1. FC Košice v Rimavskej Sobote. Objavili sa podozrenia, že zápas bol predaný a tieň padol aj na Timka. V knihe k tomu rozpovedal svoj príbeh.

Keď sa po páde socializmu otvorili hranice, otvorili sa aj možnosti zahraničných prestupov pre hráčov. Vidina veľkých peňazí však zlákala aj niektorých manažérov. Slovan predával najlepších hráčov za veľké peniaze, ale sumy za prestupy sa podivne strácali ako v bermudskom trojuholníku. Svoje skúsenosti s istým manažérom Slovana opisujú Glonek aj Kinder – „stratili sa“ ťažké tisíce.

Poodhalené súkromie

Nesmierne zaujímavý je aj pohľad do súkromia hráčov. Miloš Glonek zanechal futbalovú kariéru krátko po tridsiatke a vo výbornej kondícii. Novinárom sa vyhýbal. O to vzácnejšie je jeho svedectvo v knihe. Ako študent bol majstrom okresu v šachu. Popri hráčskej kariére vyštudoval právo. Po návrate z Caen mal hrať za Petržalku. V knihe hovorí o sume, ktorá bola v hre. Prísľuby však napokon klub nenaplnil, a tak si Glonek impulzívne pobalil veci a odkráčal z ihriska. Už sa naň nevrátil – stal sa koncipientom v advokátskej kancelárii.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď to spätne hodnotím, mohol som si kariéru predĺžiť o päť či šesť rokov,“ konštatuje.

Jaroslav Timko s trpkosťou spomína, ako ho opustila manželka. Nechala odkaz na rozlúčku a odišla za iným. Zo vzťahu im ostali tri dospelé dcéry. Po viac ako dvoch rokoch stretol po ceste z kostola ženu, ktorá mala z prvého manželstva troch synov. Vzali sa a on sa stal otcom vytúženého chlapca. Neskôr do jeho života vstúpila ťažká choroba, no bojuje s ňou odhodlane ako kedysi so súpermi na ihrisku.

KÚPIŤ

Kniha Juraja Berzediho a Pavla Spála Divoké deväťdesiatky vychádza vo vydavateľstve Petit Press. Má 184 strán a 16-stranovú farebnú prílohu s tromi desiatkami fotografií hráčov i celých tímov. Autorom väčšiny snímok je športový fotograf Ján Súkup. Autorom dvoch fotografií z archívu TASR je Pavel Neubauer. Príloha dokonale dopĺňa text a ilustruje atmosféru futbalových deväťdesiatych rokov.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Špeciálne literárne vydanie Magazínu Víkend s ilustráciami od Mareka Ormandíka.


Prílohu Kúpele nájdete v denníku SME v stredu 26. februára.


a 1 ďalší
Dve prílohy ako pomôcka pre maturantov z angličtiny.

Zvládli by ste maturitný test z angličtiny?


Potrénujte si hlavu a precvičte pamäť s interaktívnym časopisom, ktorý bude vložený v novinách v stredu 12. februára.


SkryťZatvoriť reklamu