Muž, ktorý prekážal Mečiarovi. Tak znie názov knižnej novinky, ktorá približuje život finančníka, čo veril v demokraciu a silnú občiansku spoločnosť. Jej autorom je novinár Peter Vavro.
Peter Vajda založil investičnú skupinu, vinárstvo, hodnotnú umeleckú zbierku i denník SME. Zomrel v roku 2017, no jeho projekty píšu svoj úspešný príbeh dodnes. Avšak príbeh muža, ktorý za nimi stál, je pre širšiu verejnosť absolútnou neznámou. Kniha, ktorá vychádza, je prvým pokusom tento dlh splatiť.
Ekonóm a politik Ivan Mikloš uznával Petra Vajdu nielen ako špecialistu na finančné a kapitálové trhy, ale osobitne vyzdvihuje jeho celospoločenský prínos. „Peter Vajda výraznou mierou prispel k tomu, že Mečiarovi sa nepodarilo ovládnuť Slovensko tak ako Lukašenkovi Bielorusko,“ konštatuje v knihe.
Bytostný ekonóm
Dňa 18. apríla 1990 bol prijatý zákon, ktorý umožňoval súkromné podnikanie. Už 1. júna 1990 získal Peter Vajda oprávnenie podnikať.
Založil cestovnú kanceláriu C. A. Turist, ktorá patrila k prvým na našom trhu. Využil príležitosť, keď sa otvorili hranice. Dopyt zo strany železníc po podnikových rekreáciách pri mori pokryl vďaka čerstvo získanému pracovnému kontaktu v Taliansku. Kto bol začiatkom deväťdesiatych rokov v prímorskom letovisku Caorle, možno sa tam dostal práve vďaka rozhľadenému mužovi zo Slovenska, ktorý sa podnikavo chopil príležitosti.
Zakrátko vytvoril prvú investičnú skupinu a vstúpil do sveta finančníctva. Úspešne sa v ňom pohyboval celý život. Jeho Prvá slovenská investičná založila prvé privátne podielové fondy na Slovensku. Bolo to v čase, keď po dlhom období ekonomiky poznačenej socializmom pojem súkromné investovanie vyznieval ako science fiction.
Peter Vajda však bol v tejto téme dokonale zorientovaný – jeho bratranec žil v Londýne a pracoval pre poisťovaciu spoločnosť Lloyd's, najstaršiu takúto inštitúciu na svete. Spoločne viedli dlhé odborné diskusie. Bolo mu preto jasné, že po novembri 1989 musia prísť súkromné banky a poisťovne, kapitálové inštitúcie, investičné fondy. Že musí začať fungovať kapitálový trh. A on bol na to pripravený.

Ruky preč od politiky
Radili sa s ním ekonómovia riadiaci štát, využívali jeho rozhľadenosť a vedomosti. Ponuku stať sa ministrom financií však odmietol. Chcel sa naplno venovať podnikaniu.
No keď ho v roku 1993 s prosbou o pomoc oslovili bývalí redaktori denníka Smena, ktorých chcela od práce odstaviť vtedajšia vláda, neodmietol ich. Založil a financoval s nimi úplne nový denník SME, ktorý sa kriticky vymedzil voči autoritatívnemu vládnutiu Vladimíra Mečiara a jeho Hnutia za demokratické Slovensko.
Úspech v podnikaní a vlastníctvo kritického média pôsobili na vládnu moc ako červené súkno. Keď bolo zásahmi zhora ohrozené jeho podnikanie, rozhodol sa krajinu opustiť a usadil sa v Prahe. Svoje projekty naďalej rozvíjal odtiaľ.
Kniha pútavo opisuje život Petra Vajdu od narodenia v roku 1947 do jeho posledných chvíľ v roku 2017. Autor príbeh vyskladal aj zo spomienok blízkych a spolupracovníkov Petra Vajdu, ktorého viacerí vo svojom rozprávaní označili za vizionára.
V pozadí príbehu sa odvíja boj o slušné a férové Slovensko, kde budeme radi žiť a podnikať. Paralely minulého so súčasným sa v knihe o Petrovi Vajdovi naliehavo hlásia medzi riadkami knihy.
Kniha má 192 strán + 16 strán farebnej obrazovej prílohy. Vychádza v pevnej väzbe s prebalom. Na obálke knihy je použitá fotografia Gabriela Kuchtu z archívu denníka SME.