Nie sú to len humoristi, kto už viac rokov tvrdí, že robiť politickú satiru sa na Slovensku vlastne nedá. Pretože sa zdá nemožné vymyslieť niečo také absurdné, čo by tu verejné figúry v nejakom momente nevyviedli.
A keďže je to naozaj, ani to nie je na smiech.
Podobne to môže vyzerať s literatúrou, ktorá sa od autoriek a autorov, čo tvoria na Slovensku, práve dostáva k čitateľom. A niežeby sa človek nezasmial.
Špeciálne vydanie Magazínu Víkend: Jarný literárny výber
Nájdete v piatok 21. marca v denníkoch SME a Korzár.
V tejto prílohe – ako už viackrát v denníkoch SME a Korzár – mapujeme, čo je nové v slovenskej literárnej krajine. Stretáva sa tu bez väčšieho poriadku hneď desať autoriek a autorov. Niektorí s úryvkami z nových kníh, ďalší v rozhovoroch, kde nielen o svojich nových knihách hovoria.
Z desiatich príbehov, ku ktorým sa tak dostanete, sa iba jediný doslova nemohol stať. A pri ňom treba uvažovať, či napokon nie je najbližšie k pravde.
Hneď niekoľko autorov tu pracuje s fiktívnou skutočnosťou. Miňo Tichý začína román Mračná nad Žilinou príbehom jednotky, čo po vzniku novej republiky zabezpečuje príjazd Vavra Šrobára na Slovensko. Rasťo Piško v Dare Evy Braunovej pracuje s tým, že Hitlerova milenka porodila v Argentíne syna.
Od magického realizmu, ako svoju doterajšiu tvorbu nazýval, sa s novinkou Leto postávalo v horúcom vzduchu už odkláňa Lukáš Cabala.
Obrázkom nedávnej reality je poviedka Jany Juráňovej z pripravovanej knihy Malibu na Dunaji. Náhľadmi do inej skutočnosti, ktorú žije „majster obyčajného života Ambróz“, je román Plachý dom od Barbory Hrínovej. A charakteristický formujúci príbeh z detstva ponúka zase Karin Kissová v poviedke z chystanej zbierky Výstrahy pred silným vetrom.
Tri z diel, ktoré tu predstavujeme, ponúkajú možnosť uchopiť svoju osobnú minulosť. Kvír román Hľadanie Adama, ktorý napísal František Kozmon. Román Ťažký stav beztiaže od Anny Metisovej, ktorej hrdinka Ema bola v detstve obeťou domáceho násilia.
A potom kniha Mesačný starec mi zviazal nohy s čínskym mužom, do ktorej Elena Hidvéghyová-Yung vybrala zápisky z vlastnej minulosti a okomentovala ich dnešnými očami.
Mimo videnej reality tak zostáva len príbeh Ako sa Matúš na skusy vybral z pripravovanej zbierky hejtovaňja od Viliama Klimáčka.
„Ej, Matúš, Matúš, kebys’ ty vedel, čo ti hrozí! Nie sme my svine ledajaké, sme zakliati bojari vznešených rodov z celej šírej Rusi. Zakliala nás cárica, ktorej verne sme slúžili, no potom sa jej zalačnelo po našich majetkoch. Daj si ty na ňu pozor, Matúš Plameňom zvaný, lebo chytro ona zhasne sviecu života tvojho,“ píše autor.
Aj keď je to vymyslené, ide z toho naozajstný život.
Tak isto, ako z malieb a kresieb Mareka Ormandíka, ktoré to všetko tentoraz sprevádzajú. Ormandíkovi budhovia, šedáci prosiči, boxeri či čerti zachytení maliarovým širokým gestom, rozprávajú každý za seba o nezlomnosti napriek tomu, akí sú neraz doriadení.
Prajeme vám príjemné čítanie.
Čo nájdete v Jarnom literárnom výbere:
Barbora Hrínová: Plachý dom
Jana Juráňová: Malibu na Dunaji
Karin Kissová: Nasledovať stopy holubov
Viliam Klimáček: Ako sa Matúš na skusy vybral
František Kozmon: Hľadanie Adama
Andrea Metisová: Ťažký stav beztiaže
Miňo Tichý: Mračná nad Žilinou
Lukáš Cabala (rozhovor)
Rasťo Piško (rozhovor)
Elena Hidvéghyová-Yung (rozhovor)