Americký vedátor Alan Townsend napísal mimoriadne pútavú knihu. Hoci sa zameriava na ekosystémy, jeho knižné dielo nie je odborné. Spísal spomienky na obdobie, keď mu život hore nohami obrátila veta: „Vo výsledkoch magnetickej rezonancie vašej dcéry sme niečo našli.“ To niečo bol nádor na mozgu. O niekoľko mesiacov si Alan Townsend podobnú vetu vypočul opäť, tentoraz sa týkala jeho manželky Diany, tiež vedkyne.
Ako vyzerajú memoáre vedca?
Memoárová literatúra sa teší veľkej čitateľskej obľube. Žáner na pomedzí beletrie a literatúry faktu by mal spájať to najlepšie z oboch – zaujímavé fakty a pútavý príbeh. Alanovi Townsendovi sa to podarilo.
Autorovo rozprávanie sa nesústreďuje len na diagnózy a zmeny, ktoré priniesli do života rodiny. Prelína sa s opismi jeho predchádzajúcej výskumnej práce v amazonskom pralese a na Kostarike, Dianinho výskumu na Antarktíde i bežného rodinného života.
Townsend sa na svet pozerá očami vedca, čítať jeho názory a postrehy je obohacujúce. Najmä keď je vzťah spoločnosti k vede čoraz väčšmi polarizovaný. A tak čitatelia a čitateľky nesledujú len príbeh otca a manžela, ktorého rodinu zasiahla ničivá katastrofa, ale nahliadnu do spôsobu rozmýšľania človeka, ktorý svoj profesionálny život zasvätil vede.
Hviezdny prach ako symbol večnosti
Hoci je kniha Alana Townsenda o konfrontácii so smrteľnosťou, autor píše najmä o živote. Opisuje, že keď zhorí les, skôr či neskôr sa na spálenisku objaví nový život. Alebo vysvetľuje, ako sa z húsenice vyvinie motýľ. Nie je v tom nič romantické – húsenica musí zaniknúť, aby dostal priestor nový život.
Autorov pohľad na svet stiera príbehy jednotlivcov a otáča perspektívu na jeden obrovský príbeh, ktorý presahuje jednotlivé ľudské životy. No práve vďaka každému jednému človeku je tento príbeh večný a jeho stopy nesieme všetci.
Všetko v prírode je navzájom prepojené. Kto by povedal, že havajské lesy ovplyvňuje prach, ktorý k nim veje až z mongolských púští? Aj my ľudia sme takto poprepájaní. A opäť je v tom prach. Hviezdny.

Ako nájsť zmierenie?
„Roky som veril, že veda je kľúčom ku takmer každej otázke, na ktorú ľudstvo hľadá odpoveď,“ píše autor. No ako postupovala Dianina choroba, mení sa i jeho nazeranie na svet. Naozaj musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
Rozprávanie Alana Townsenda sa nevyhýba ani téme, ktorá sa natíska pri každej tragédii: Ako nájsť zmierenie? Riešenie však nehľadajte na posledných stranách ako veľké odhalenie. Skrýva sa v každom slove od začiatku knihy až do konca. Vyskladať si ho musíme sami.
O autorovi
Dr. Alan R. Townsend je vedec, autor, rečník. Pôsobí ako dekan lesníckej fakulty na univerzite v americkej Montane. Doktorát v odbore biologické vedy získal na Stanfordovej univerzite. Zameriava sa na ekosystémy a so svojím tímom skúma, ako sa menia a čo tieto zmeny znamenajú pre nás všetkých. Je autorom viac ako stoštyridsiatich vedeckých článkov a pôsobil vo viacerých významných vedúcich funkciách. Ako jeden zo šiestich vedcov vystupoval v dokumentárnom seriáli Let Science Speak (Nech prehovorí veda), ktorý mal premiéru v septembri 2018.
Kniha má 272 strán, formát 135 x 210 mm a vychádza v praktickej mäkkej väzbe so záložkami. Do slovenčiny ju preložila Jana Vlašičová.