SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Špeciálne vydanie denníka SME, ktoré by malo by vo vašej knižnici (Spä na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodno

 

A kedy sa uz prestanu vtedajsie udalosti nazyvat nadnesene Nezna revolucia a prejde sa k skutocnemu nazvu Prevrat? Lebo domnievat sa, ze to vsetko sposobili nespokojni studenti je prinajmensom naivne...
 

Netusim,

Co ti vadi na slove nezna. Videl si nejake prejavy nasilia? Rozbijanie vykladov? Podpalovanie aut?Vyhadzovanie komunistov a estebakov z okien? Ja nie.Aj ked mnohi mali skoncit okamzite v base.
 

 

V r. 1948 sa komunisti dostali k moci prevratom, nie revoluciou, vsak?
https://sk.wikipedia.org/wiki/...
Uplne rovnako sa moci zriekli, aj ked iba teoreticky. Ved aj Havla za prezidenta zvolilo Federalne zhromazdenie zlozene zo samych komunistov vymenou za naslednu beztrestnost. To bolo Calfove majstrovske dielo. To co sa u nas stalo bolo vsetko mozne len nie revolucia a nasledky tejto nedokonalosti nesieme dodnes, napriklad vo vladnuti panov v oblekoch, pod ktorymi nosia dodnes cervene trenky. Bol to riadeny statny prevrat so suhlasom vtedy Gorbacovom (Reaganom) oslabeneho Sovietskeho zvazu (eto vase delo)...
 

A len malá poznámka.

Vežmi o tom nechce nikto hovori, ale pripomínam, že zoštátnenie priemyslu po vojne, resp. krádež súkromného majetku, vyvlastnenie bánk ..... a pod. sa rado pripisuje komunistom a z nich tých ničomníkov, ktorí zrušili súkromné vlastníctvo, ale ja pripomínam, že komunisti sa k moci dostali až v roku 1948, pričom spomínané "zmeny" v hospodárstve už dva roky predtým a to na základe rozhodnutia buržoáznej Benešovej vlády.
 

vežmi ti vadí...

...že po vojne prišli o nakradnuté majetky kolaboranti s nacistickým (Čechy) a klérofašistickým (Slovensko) režimom? Držme sa faktov, ktoré si na nete vieš vyhžada a overi aj sám, lenže k tomu je potrebné kritické myslenie, nie servilné papanie alternatívnej propagandy...toto o tom hovorí síce nevedecká wikipedia, no tu diskutujeme na základe faktov, nerobíme vedu:

"Znárodnenie ako právny akt štátu bolo v histórii ČSR po prvý raz uplatnené počas povojnovej obnovy republiky na základe Košického vládneho programu z 5. apríla 1945 ako zásada potrestania všetkých kolaborantov a zradcov spolupracujúcich s fašistickou správou Tretej ríše za Protektorátu Čechy a Morava, s režimom žudáckeho fašistického štátu na Slovensku i vyvlastnenia majetku Nemcov hlásiacich sa k Heinleinovskej strane a k Tretej ríši i vlastníkov majetkov na okupovanom území južného Slovenska horthyovským fašistickým Maďarskom, ktorým sa na základe okupácie vrátili majetky z dôb Rakúska-Uhorska po anexii územia tzv. Viedenskou arbitrážou v 1939.

V ČSR boli na základe vydania dekrétov prezidenta republiky Edvarda Beneša od júla 1945, pozri Benešove dekréty, konfiškované a zoštátňované majetky, podniky, dielne, kde sa štátnej správy ujali národní správcovia, buď ako jednotlivci (dielne, obchody, vily,), alebo ako právne osoby (firmy, priemyselné podniky, akciové spoločnosti). Na základe požiadavky Národného frontu Čechov a Slovákov boli prezidentom Benešom vydané znárodňovacie dekréty dňa 28. októbra 1945 na viac ako devätisíc priemyselných podnikov s vyše miliónom zamestnancov. Tento dátum vošiel do histórie ako Deň znárodnenia a oslavoval sa každoročne za socializmu.

Druhá vlna znárodnenia sa označuje ako štandardná politika KSČ v Česko-Slovensku po roku 1948."

Čiže pravdu máš, ale len polovičnú, lebo si spomenul A, ale opomenul B. So zoštátňovaním majetku po svi*iach, čo Nemcom za kus žvanca natreli pol dediny alebo udávali Židov, aby sa dostali k ich majetku, sa nedá inak ako súhlasi, pokiaž nesympatizuješ s fašistickou ideológiou.

S komunistickým zoštátnením od roku 1948 je to ale inak, tam sa brali pozemky na výstavbu sídlisk, ciest, čohokožvek čo si politbyro zmyslelo... Kolektivizácia ornej pôdy bola tiež dobrovožne nasilu, lebo ak si sa nepripojil, naparili ti extra dane a kvóty na úrodu, ktoré ak si chcel splni, tak ti deti nemali čo žra. Ak si ich plnil, tak si bol označený za "kulaka" a tebe a tvojim deom strana zničila budúcnos. Aj preto sa hovorí, že po vojne jeden zločinecký režim nahradil druhý...
 

 

Ty si si už tiež asi nechal amputova palce. Dúfam, že si po prevrate aj zbohatol a nemᚠexist.
problémy, ako mnohí, čo sa nechali osprosti.
 

 

Názov Nežná revolúcia je podža mňa naopak, vežmi výstižný. Základná dohoda bola presne o tom, ako si to popísal. My s komunistami nežne, a oni odovzdajú moc. Teda dôjde k revolučnej zmene vo vedení štátu.

Havel s komunistami roky bojoval, tlačil na pílu, písal listy Husákovi, domáhal sa žudských práv, ktoré sa sám režim zaviazal dodržiava, sedel v base, a nepohol s tým. A potom to presne popísal Šimečka st.: Systém je zvútra taký vyhnitý, že už ani samotní komunisti v neho neveria. Stačí im ponúknu, že keď odovzdajú moc, nič sa im nestane, a oni to s úžavou spravia. A presne to sa stalo. Sami komunisti zvolili Havla za prezidenta.

Niekomu ešte 17. novembra rupli nervy a nechali zmláti študentov, ale všetci videli, že to prestrelili. Keby to komunisti neboli pochopili, tak dopadnú ako Ceausescu v Rumunsku.
 
Hodno

totálne chýba

nejaký prehžad ako to vtedy videli robotníci , či vojaci - jednotlivé povolania.
Je to vidie už v tejto diskusii , že vlastne kopec žudí to vidí tak ako protagonisti novembra1989 - že šlo o akciu disentu . Len p. Gál a p. Kňažko zamlčiavajú čo to znamenalo pre robotníkov - a to využíva kopec žudíá ktorí tvrdia že robotníci bolo proti.
Čo je blbos - pred rokom 1989 som bo rok študent civilnej VŠ , rok robotník a rok vojak z povolania.
Ten socík nechcel nikto .
Za robotníkov to dobre vyjadrili prvé Sondy ČSTV , tam ukázali presne to čo som zažil za sústruhom v ZVL - robi sa neoplatilo. Nešlo o to vyrobi niečoho dos a kvalitne, no plni príkazy Strany. No a k strane mali často robotníci vzah ako môj kamarát Jano ked za ním chodil k sústruhu jeden predvojnový člen Strany. Ten vždy povedal "Súdruh Melčík , veď vstúpte už do strany". A Jano tomu starému chlapovi odvrkol - Súdruh Bílenský , nie som k****"". (priezviská pozmenené)
Neexistovalo aby si niekto zarobil a vyčnieval z radu - už za vlastníctvo 2 áut Vás vyšetrovali. Neexistovalo kúpi byt.
Mali pribra trebárs Petra Millera - ten ako predák v ČKD zarábal tožko ako premiér ČSSR, no aj tak nebol spokojný. Ono , spokojný nebol ani vtedajší premiér Adamec - si spomínam ako sa furt pýtal prečo nie je to alebo ono , ani rohlíky v Prahe neboli ( no již v příští pětiletce ...).
****
Fakt by to chcelo doplni. Po prevrate sa dos diskutovalo o tom ako chceme ži. Niekto povedal že"socializmus nie je systém ktorý má najlepšie stíhačky, no žudia nemajú dobré topánky". Môj otec vravel "socializmus nie je systém kde má človek povinnos pracova, no nemá právo si vybra si z 2 druhov masla".
... no a dnes je bežné že sa porovnáva cena masla vtedy a dnes . Kua, ktorého masla ?
https://www.youtube.com/watch?...
 

kazdy ma na ten rezim

svoj pohlad a aj zmena rezimu je opisovana roznymi sposobmi...nemyslim si, ze ten socik nechcel nikto, to co ludia chceli, bol taky "rakusky" socik, ze okrem sociálneho zabezpecenia, chceli ludia mat aj ten materialny "blahobyt" a moznost minut svoje peniaze za spotrebny tovar, ktory bol na zapade...a toto ten system u nas nedokazal vyrobit a na dovoz nebol dostatok dolarov, nemali sme tolko tovaru na export..a ja osobne som tiez som nazoru, ze na zaciatku neboli robotnici az tak "ZA" , ale davova psychoza stiahla celu spolocnost a pod vplyvom peknych reci, ze vlastne sa len odstrania nedostatky rezimu(v mene hesla :"socializmus s ludskou tvarou") a vsetko ostatne pojde tak ako bolo sa nakoniec ukazalo ako velky omyl...a to, ze to prejde az do takého stavu, ako sme mali/mame, ze najviac postihnuti budu prave robotnici , tak to hadam netusili ani najsamlepsi ekonómovia siroko-daleko...a to o tom masle mi uz pride presne ako som pisal vyssie, ludom nestacilo jedno maslo ( a osobne si nepamatam, ze by bol velky problem v 80 rokoch s maslom, mliekom alebo rozkami - rady boli na ine tovary), ludia chceli dve - tri masla, lebo u susudov take videli...:) takze je dobre ak sa k tej udalosti vyjadruje co najviac ludi, pokial este ziju a ako tak im sluzi pamat...
 

Je to tak

Robotníci boli tiež za zmenu, až na čas oblbnutých a protežované výnimky. Mysleli si, že budú pracova ako v socializme, majstri im budú nosi desiatu a pivo a bᝠsa aby neodišli inde robi, v TV im budú hovori, že sú vládnúca trieda, a platy budú ma v tvrdej valute, také ako na západe.
 
Hodno

O tom, čo to bolo v 89

sa bude objektívne písa za xyz rokov. Pozor, kontrolná otázka: Ktorú významnú udalos z našich dejín považujete za UŽ objektívne a korektne popísanú?
 

 

Narodenie Rytmusovho dieaa?
 

Velmi dobra otazka.

Ja neviem o ziadnej takej udalosti. A niektore VYKLADY historickych udalosti su dokonca vynucovane zakonmi.
 
Hodno

 

Myslí sa tu ten ČECH Fedor Gál?
 
Hodno

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Signifikantné. Stačí pár vašich slov no dokonalý popis vašej osobnosti. Vôbec netreba rozsiahlejšiu psychologickú (psychiatrickú?) analýzu.
 
Hodno

Mohol by som napísa toho vežmi veža

a hodne aj osobného.Napíšem len dva fakty.Porevolučné.Spomínam si,ako v čase "uahovania si opaskov" robili prieskumy a výsledky boli vežmi zaujímavé. Napr.-zhruba 50 % sa vyjadrilo,že za božševika bola ich život. úroveň vyššia,no asi 80 % opýtaných nechcelo,aby sa vrátila doba pred November 89.Hlavná chyba bola,že sme dovolili komunistom,aby nám tu začali budova feudalizmus,keď súdruhovia riaditelia a vedenie socialistických podnikov najprv firmu vyrabovali,potom za smiešnu cenu "sprivatizovali" a z včera na ráno sa stali z komunistických lumpov ctihodní majitelia.
 

tak tak...

...síce som v ´89 bol len malý školák, doma som videl prudké politické debaty a na námestí asi prvý krát tisíce žudí pohromade svorne prostou účasou bojova za spoločnú vec...vtedy som sa začal zaujíma o verejné dianie, lebo už na tom námestí počúvajúc Havla s Kňažkom som si vravel, ako sa títo dvaja (neviem či boli pripití alebo len unavení po dlhej ceste vlakom) budúci verejní predstavitelia mohli postavi pred také davy žudí, tak nezodpovedne pripravení. Nech sa na mňa preživší páni nehnevajú, ale na druhom stupni základnej školy som písal lepšie slohy ako to, čo odprezentovali davu oni. Od spisovateža a herca som čakal trochu profesionálnejší výkon, no možno som mal len prehnané očakávania :)

Pripájam sa k názoru, že táto revolúcia nemusela by za každých okolností krutá, ale ak nežná, tak mala by dôsledná, lebo ako protagonistom Novembra ´89, tak aj nám obyčajným občanom prešli komanči cez rozum a našli si svoje cestičky k moci naspä, prípadne ich vydláždili svojim potomkom a potom sa tu iba smutne pozeráme ako si rozparcelovali republiku...
 

 

Sice som mal v 89' este mlieko na brade, uz vtedy som citil, ze nieco nie je v poriadku. Kader sa velmi dosledne pripravoval na zmenu a moznost vyrabovat celu republiku. Komunisti (priamo/nepriamo)ucili: Kto nekradne, okrada svoju rodinu. Ked sa moznost naskytla, tak vela vychcanych stbakov a komunistov zacalo rabovat a privatizovat vsetko co sa dalo, vid. : Penta, J&T, Kmotrik, Siroky, Poor, Rezes, Mann, Lazar, Lukes, Pociatek, Kalinak, Gasparovic, Konarik, Rehak, atd....

Slovakistan je jeden mafiansky statik s este stale relativne lacnou pracovnou silou....
 

Ovládajú nás komunisti a ich deti

ktorí sa dostali k obrovským majetkom, Štbáci nomenklatúrne kádre, veksláci a mafiáni. Viď kto vlastní tieto noviny.... Je to tu zabetónované na dvesto rokov. Že nám dajú nažra sa a tlstnú je ich taktika vlastného profitu. Naše deti budú spláca hypotéky do dôchodku a strachova sa o prácu. Je to výborná reaz na ovládanie más. Kto sa dostal k miliónom ako pán Gál môže mudrova a dáva lekcie o úspešnosti...
 

1 2 >