SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Novinky z vydavateľstva: Dvanásť najväčších udalostí, zverejňujeme akcionársku štruktúru a nové knihy

Generálny riaditeľ informuje.

Novinky zo SMENovinky zo SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Milí čitatelia, predplatitelia a podporovatelia,

opäť Vás chcem informovať o vývoji v našom vydavateľstve, tentokrát za tretí štvrťrok 2021. Ak ste nečítali môj predošlý list, nájdete ho na webe denníka SME.

Drobný štatistický údaj: minulý newsletter si prečítalo 28 percent z Vás, čo je vyše 29-tisíc ľudí, za čo sa Vám chcem poďakovať. Skúsim byť čo najstručnejší, pokúsim sa nenudiť, zoradím novinky z vydavateľstva do krátkych bodov a azda tentoraz prekonám aj hranicu 28 percent:

1) Máme takmer 56 500 digitálnych predplatiteľov. V predplatnom tlačeného vydania sme zaznamenali mierny pokles, ale denník SME sa stále drží na počte takmer 10-tisíc printových predplatiteľov. Celkový predaj spravodajských produktov pod značkou SME dosiahol 82 500, čo je stále viac ako na vrchole printovej éry v rokoch 2005 a 2006, keď sme priemerne predávali 76-tisíc kusov denníka SME.

Ďalších 33-tisíc našich predplatiteľov si predpláca nejaký iný produkt nášho vydavateľstva, buď naše regionálne produkty, alebo magazíny. Čiže spolu si naše produkty predpláca vyše 100-tisíc ľudí.

2) Po treťom štvrťroku dosiahlo naše vydavateľstvo zisk vo výške 1,4 milióna eur a EBIDTA 2,3 milióna eur, čo je najlepší výsledok Petit Pressu za posledných sedem rokov.

3) Naše vydavateľstvo sa jednoznačne hlási k očkovacej kampani, podporujeme čo najvyššiu zaočkovanosť. V prípade redakcií denníkov SME a Korzár máme 100 percent zaočkovaných členov redakcií, v tlačiarni dosahuje zaočkovanosť pracovníkov 80 percent a v regionálnych týždenníkoch máme stále pomerne nízku 60-percentnú zaočkovanosť. Očkovanie považujeme za efektívnu cestu z pandemickej krízy.

4) Momentálne najviac trpí covidom naša tlačiareň, keďže tam máme až šesť zamestnancov pozitívne testovaných na covid. Situácia je o to dramatickejšia, že ide o výrobný podnik, kde ľudia nemôžu robiť z domu.

Zatiaľ krízovú situáciu zvládame a musíme ju zvládnuť, pretože v našej tlačiarni tlačíme až sedem denníkov. Výrobné podniky sú v pandemickej kríze veľmi zraniteľné, o to viac tlačiarne, v ktorých sa nedá vyhlásiť celozávodná dovolenka, keďže tlačíme produkty dennej spotreby.

5) Rozlúčili sme sa s dlhoročným členom dozornej rady Václavom Foglarom, ktorý odstúpil z funkcie po vyše dvadsiatich rokoch. Nahradil ho Michal Kamas, zástupca majoritného akcionár Prvej slovenskej investičnej skupiny.

6) Náš minoritný akcionár fond Pluralis zverejnil svoju akcionársku štruktúru , čím vyvrátil fantazmagórie Roberta Fica o tom, že denník SME vlastní George Soros - čo by mi vôbec neprekážalo, keby to bola pravda. Robert Fico sa čoraz častejšie uchyľuje k vedomým lžiam a zvoláva tlačové konferencie s obskúrnym obsahom.

Najvýznamnejšími akcionármi Pluralisu, ktorý u nás drží 34-percentný podiel, sú belgický vydavateľský dom Mediahuis a belgická kráľovská nadácia KBF. Obe tieto spoločnosti zastupuje predseda správnej rady Pluralisu Thomas Leysen, ktorý navštívil naše vydavateľstvo. Thomas Leysen je bývalý predseda predstavenstva banky KBC Group, ktorá vlastní na Slovensku ČSOB a v súčasnosti je jedným z najvýznamnejších vydavateľov v oblasti Beneluxu.

( Poznámka: Majoritným akcionárom vydavateľstva Petit Press je Prvá slovenská investičná skupina, má 57.5 % akcií. Zvyšných 8,5 % akcií vlastnia manažéri spoločnosti Alexej Fulmek, Peter Mačinga a bývalý vlastník spoločnosti Azet.sk a spravodajského portálu Aktuality.sk Marek Václavík.)

7) Fond Pluralis ohlásil kúpu 40 percent akcií vo významnom poľskom denníku Rzeczpospolita. Investičná filozofia fondu Pluralis spočíva v tom, že nechce byť majoritným akcionárom vydavateľských spoločností.

8) Naše magazíny zvýšili tento rok tržby o 33 percent, do nášho portfólia patria: týždenník TV Svet, mesačníky Index, Sme ženy, Lišiak, Historická revue, Doma v záhrade, Magazín o knihách, Magazín zdravia, Magazín o filme, Kultúrny život, The Slovak Spectator a štvrťročník Torty od mamy.

9) Zaviedli sme novú zložku odmeny pre redaktorov. Od septembra majú podiel z predaja digitálneho predplatného cez články, ktorých sú autormi. Takže teraz z každej vašej platby cez konkrétny článok dostane jeho autor podiel, čím môžete podporovať svojich obľúbených autorov.

10) Podpísali sme Memorandum so Slobodou zvierat, že v prípade zverejňovania inzercie na kúpu a predaj domácich zvierat nebudeme publikovať inzeráty neoficiálnych a nelegálnych chovov psov a mačiek.

11) SME na celý víkend bude vychádzať už v piatok a bude sa predávať v stánkoch až do nedele, keďže Slovenská pošta prestáva od januára doručovať sobotné noviny. Predplatitelia nášho tlačeného vydania preto dostanú víkendové noviny už v piatok. SME na celý víkend bude vychádzať od piatka 7. januára 2022.

Napriek prudkému, vyše 40-percentnému nárastu ceny papiera sa bude piatkové vydanie predávať za prijateľnú cenu 1,50 eura. Za túto sumu získajú čitatelia zlúčené piatkové a sobotné vydanie na 40 novinových stranách a s vloženými magazínmi Historická revue, Lišiak, Sme ženy a Index. Spolu tak každý posledný pracovný deň v týždni dostanú čitatelia minimálne 84 strán čítania a zábavy.

12) Pokračujeme aj vo vydávaní kníh . Vydali sme prvú autobiografiu lyžiarky Petry Vlhovej, ktorú sme pokrstili v Jasnej, ďalej knihu rozhovorov Interview o najväčších hollywoodskych hviezdach, knihu Naša klimatická zmena a knihu Fenomény dejín od Jaroslava Valenta z dielne redakcie Historickej revue.

V súčasnosti najúspešnejšia slovenská športovkyňa Petra Vlhová vydala svoju oficiálnu autobiografiu práve v našom vydavateľstve pod názvom: Petra. Moja cesta k veľkému glóbusu. Juraj Berzedi zo športovej redakcie Sportnet dva mesiace viedol s Petrou Vlhovou intenzívne rozhovory, ktorých výsledkom je práve táto knižná novinka. Kniha sa stala bestsellerom, za mesiac sa jej predalo vyše 10-tisíc kusov a môžete si ju stále objednať aj online na Martinus.sk, Pantarhei.sk, Bux.sk.

Kniha Interview zase približuje zákulisie dvanástich stretnutí s hercami, herečkami alebo filmovými režisérmi s mnohými zábavnými detailmi. Redaktorke denníka SME Kristíne Kúdelovej sa podarilo vyspovedať už toľko zahraničných osobností filmovej branže (Brad Pitt, Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Ethan Hawk či Juliette Binoche) ako žiadnej inej slovenskej novinárke.

Koncom septembra sme vydali aj knihu Naša klimatická zmena, ktorú napísal zástupca šéfredaktorky SME Jakub Filo. Snaží sa v nej odpovedať na otázky o budúcnosti života na Zemi. Kniha hovorí, aká vážna je klimatická kríza a čo máme každý individuálne robiť, aby sme pomohli pri jej riešení.

Kniha Fenomény dejín je pútavou výpravou do minulosti. Trinásť historikov mapuje v rozhovoroch s Jaroslavom Valentom rôzne epochy ľudských dejín. Viaceré majú vplyv na to, ako dnes žijeme a akými pravidlami sa riadime.

Všetky naše knihy nájdete v kníhkupectvách, môžete si ich objednať online cez náš e-shop alebo ich nájdete ako e-knihy v ponuke pre prémiových predplatiteľov.

Ďalšie novinky na SME: Nová podoba článkov, vylepšenia v diskusiách a prémiové blogy

V novembri denník SME, Korzár a regionálne týždenníky MY predstavili na webe novú podobu článkov.

Každému autorovi a autorke sme pridali krátku profesionálnu biografiu. Pri menách autorov a autoriek tiež pribudli tlačidlá "odoberať autora". Predplatiteľom posielame celé znenie článkov, nepredplatiteľom notifikáciu s odkazom.

Len minulý týždeň sme predstavili ďalšiu novinku: môžete sledovať vybrané témy a dostanete prispôsobený e-mail s najnovšími článkami.

K zmene dizajnu prišlo aj na našich blogoch a viacero noviniek predstavili kolegovia aj v našich diskusiách.

Darujte predplatné SME.sk

Ak ešte zháňate darčeky na poslednú chvíľu, podarujte svojej rodine či priateľom prístup ku kvalitným a overeným informáciám na SME.sk.

Vďaka ročnému darčekovému predplatnému si na Vás spomenú po celý rok.

Kúpu predplatného SME.sk vybavíte za pár klikov a na e-mail Vám pošleme aj darčekový poukaz vo formáte PDF.

Vyberte si darčekové predplatné z ponuky našich digitálnych predplatných.

Čítajte SME.sk aj vo vašej firme

V novembri sme spustili novinku určenú pre našich firemných klientov. Ak chcete vo firme čítať odomknuté SME.sk aj s prémiovými službami, kúpte si digitálne predplatné Prémium pre firmy.

Získate tak ročný prístup k celému SME.sk, Korzár, MY, Sportnet, Slovak Spectator vrátane PDF verzií všetkých titulov vydavateľstva. Vďaka jednoduchej administrácii môžete ľahko prideľovať prístupy vašim zamestnancom.

Predplatné Prémium pre firmy si môžete objednať na stránke firemného predplatného.

Príjemné prežitie sviatkov a všetko dobré do nového roka

Sme zopár dní pre sviatkami. Preto by som chcel každému úprimne popriať príjemné a v zdraví prežité vianočné sviatky a šťastný nový rok.

Každému predplatiteľovi ďakujem za podporu. Ak predplatné ešte nemáte, môžete si vybrať z našej aktuálnej ponuky.

Ak predsa váhate, môžete si stiahnuť mobilnú aplikáciu SME.sk, v ktorej si viete zadarmo vyskúšať digitálne predplatné.

Ďakujem, že nás čítate a podporujete tvorbu nezávislej žurnalistiky, čím vyjadrujete podporu štandardným médiám, ktoré nešíria dezinformácie a hoaxy.

Alexej Fulmek

generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Neprehliadnite tiež

Neprehliadnite nové funkcie, ktoré na vás čakajú v spravodajstve minúta po minúte


22. mar

Podarilo sa uspieť v konkurencii 46 portálov z nášho regiónu.


20. mar

Príďte 9.3. o 18:00 do Martinusu na Obchodnej v Bratislave.


9. mar

Špeciálne vydanie denníka SME s epickým komiksom si môžete kúpiť v utorok 7. marca.


3. mar