SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Novinky z vydavateľstva: Desať rokov plateného obsahu, spoplatnenie Sportnet.sk, nové blogy a kniha o Petre Vlhovej

Generálny riaditeľ informuje.

Novinky zo SMENovinky zo SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Milí čitatelia, predplatitelia a podporovatelia,

po troch mesiacoch vás chcem opäť informovať o vývoji v našom vydavateľstve za druhý štvrťrok 2021. Ak ste nečítali môj predošlý list, nájdete ho na webe denníka SME.

Nedávno uplynulo presne desať rokov, odkedy sme začali spoplatňovať obsah na webe. Od mája 2011 majú prístup ku všetkým článkom len platiaci čitatelia.

Platený obsah na Slovensku sa začal myšlienkou „národného paywallu“, teda spoločného predplatného serióznych médií, ktorým sa výnos rozrátaval podľa stráveného času predplatiteľov. Myšlienka prežila päť rokov, odvtedy si vlastné predplatiteľské systémy prevádzkujú všetky médiá samostatne. Pre slovenskú žurnalistiku to bol rok významnej zmeny.

Štartom digitálneho predplatného Slovensko predbehlo mnohé ekonomicky vyspelejšie krajiny. Pripomeniem, že denník SME sa neúspešne pokúšal o spoplatnenie digitálneho obsahu, konkrétne sekcie komentárov, už pred rokom 2006. Mnohí významní slovenskí manažéri neverili, že digitálne predplatné na Slovensku môže byť úspešné. A stalo sa.

Počas desiatich rokov si zaplatilo aspoň raz naše predplatné vyše 100 000 ľudí. Momentálne máme takmer 55 000 stálych digitálnych predplatiteľov a naším cieľom je dosiahnuť v roku 2023, keď bude denník SME oslavovať 30. výročie vzniku, stabilných 75 000 – 80 000 predplatiteľov, čím by sme sa dostali na čísla predajov printového denníka SME spred pätnástich rokov, kedy dosahovali tlačené vydania novín svoj vrchol.

Z tabuľky nižšie vyplýva, že počet predplatiteľov printu postupne klesá, a preto kladieme dôraz na digitálne predplatné. Celkový počet našich predplatiteľov dosahuje hranicu 100 000.

Hospodárenie vydavateľstva

Za prvých šesť mesiacov roku 2021 dosiahlo vydavateľstvo 1,42 mil. EBITDA, čo je najlepší hospodársky výsledok od roku 2012. Tržby vydavateľstva stúpli medziročne o 6 %.

Každému predplatiteľovi ďakujem za podporu. Ak predplatné ešte nemáte, vyberte si z aktuálnej ponuky.

Ak predsa váhate, môžete si stiahnuť aktualizovanú aplikáciu SME.sk, v ktorej si viete na 30 dní zadarmo vyskúšať ktorékoľvek predplatné. Stačí si stiahnuť aplikáciu a vybrať predplatné.

Mobilná aplikácia prešla v júni viacerými zlepšeniami. Okrem vizuálnych zmien pre lepšie ovládanie sme pridali možnosť počúvať podcasty aj videá zo zamknutej obrazovky. Všetky novinky nájdete v samostatnom článku.

Spoplatňujeme športový portál Sportnet.sk a kniha o Petre Vlhovej

Portál Sportnet.sk vznikol so snahou stať sa najväčším športovým webom na Slovensku.

Súčasťou nášho športového portálu sa stali stránky Futbalnetu, ktoré prinášajú výsledky všetkých nižších futbalových súťaží vrátane dorastencov a žiakov.

Redakcia Sportnet.sk veľmi rýchlo ukázala, že ich ambícia nie je nereálna. Sportnet.sk od prvej pozície, ktorú roky obsadzuje Šport.sk vydavateľstva Ringier Axel Springer, delilo v júli menej ako 40-tisíc unikátnych návštevníkov.

Počas prvého polroka boli všetky športové články dostupné bezplatne, ale od 16. augusta opäť spoplatníme prístup ku kvalitnej športovej publicistike.

Novinkou je, že predplatné portálu Sportnet.sk môžete získať aj samostatne. Ak vás zaujíma len športový obsah, ponúkame vám lacnejšie predplatné len pre články na Sportnete za 29,90 € na rok alebo 2,99 € za 4 týždne.

Ďalšou novinkou je, že redakcia Spornet.sk pripravuje na predvianočný trh atraktívnu knihu o držiteľke veľkého krištáľového glóbusu sezóny 2020/2021.

Naše vydavateľstvo podpísalo zmluvu so SKI TEAM VLHA, takže autorom prvej oficiálnej knihy o Petre Vlhovej bude dlhoročný redaktor denníka SME a teraz Sportnet.sk Juraj Berzedi.

Zmeny v redakcii SME

Od môjho posledného listu sa udialo aj niekoľko zmien vo fungovaní i v práci redakcie SME a nastali aj personálne zmeny vo vedení denníka.

Novým zástupcom šéfredaktorky Beaty Balogovej sa stal Juraj Fellegi, ktorý do SME prišiel v roku 2018 po piatich rokoch v RTVS. V novej pozícii je zodpovedný za publicistiku a tlačené vydanie denníka SME. Riadi aj nové oddelenie magazínového obsahu.

Rovnako vzniklo nové spojené multimediálne oddelenie (audio, video a sociálne siete) pod vedením zástupcu šéfredaktorky pre nové médiá a špeciálne projekty Ondreja Podstupku a vedúcej podcastovej a video produkcie SME Jany Maťkovej.

Cieľom nového oddelenia je lepšie využiť multimediálny obsah, ktorý vzniká na SME a ďalej ho rôznymi spôsobmi distribuovať na sociálnych sieťach: či už na YouTube kanáli alebo na Instagrame @denniksme, kde má väčšiu šancu osloviť mladšie publikum.

Vďaka novému oddeleniu začali vznikať prepisy videorelácie Rozhovory ZKH Zuzany Kovačič Hanzelovej ako napríklad s poslankyňou SaS Janou Bittó Cigánikovou, predsedom Sme rodina Borisom Kollárom alebo pediatričkou Špánikovou o antivaxeroch.

Zmenami prešlo aj oddelenie servisných tém pod vedením Jany Hvozdovičovej. Do tímu pribudli autori píšuci o motoristike, medicíne a zdravom živote i o výchove detí, a to na základe vedeckých faktov a odborných štúdií. Patria sem aj témy, ktoré ste poznali z webov auto.sme.sk či primar.sme.sk.

Novou spolupracovníčkou redakcie sa stala aj televízna redaktorka a ocenená novinárka Barbora Mareková, ktorá so SME spolupracuje na týždennom podcaste o mentálnom zdraví Ľudskosť.

Podrobnejšie o zmenách informovali kolegovia v samostatnom článku.

Projekt prémiových blogov s Adamom Valčekom

Na konci júna sme zmenili systém spolupráce s dlhoročným novinárom denníka SME Adamom Valčekom. S Adamom rozbiehame nový projekt pre nezávislých tvorcov a blogerov, ktorí sa chcú písaním živiť a nepatria do žiadnej redakcie.

Blog SME nedávno prešiel technologickou úpravou aj niekoľkými funkčnými zmenami, ktorú ste si možno všimli pri návšteve blogov. Nová platforma, na ktorej blogy od začiatku augusta fungujú, nám umožňuje flexibilnejšie pridávať vylepšenia pre blogerov a predstaviť aj funkcionality, ktoré predtým neboli jednoducho možné.

Blog Adama Valček bude pilotným prémiovým blogom, v ktorom bude publikovať exkluzívne články pre digitálnych predplatiteľov denníka SME. Postupne by mali pribúdať ďalší autori. Viac o tomto projekte napíšem vo svojom ďalšom liste v novembri.

Vyskúšajte si aj vy prémiové predplatné bez reklamy

Koncom apríla sme všetkým našim predplatiteľom aktivovali ako naše poďakovanie za podporu novú ponuku predplatného Prémium bez reklamy na 12 týždňov zdarma.

Vďaka tomu si mohli zdarma vyskúšať všetky výhody vrátane vypnutia reklamy na webe aj v aplikáciách, neobmedzený prístup k viac ako 700 e-knihám, možnosť prelistovať PDF verzie denníka SME a ďalších titulov vydavateľstva, ako aj možnosť využívať predplatné až na 6 zariadeniach.

Keďže týchto 12 týždňov uplynulo nedávno, budem veľmi rád, keď sa rozhodnete podporiť nezávislú žurnalistiku SME práve zmenou Vášho predplatného na najvyššiu možnosť Prémium bez reklamy, ktorú môžete jednoducho urobiť na tejto stránke.

Ak ste priaznivcami informačných mailov, odporúčam vám ponuku našich ďalších newslettrov, ktoré nájdete vo svojom profile na webe. Odporúčam najmä Ranný brífing SME s každodenným prehľadom správ či Výber šéfredaktorky, v ktorom Beata Balogová každý piatok vyberá a odporúča naše najlepšie texty.

Podporujem očkovanie

Asi nikto nepochybuje o tom, že naše vydavateľstvo podporuje očkovanie ako najúčinnejší spôsob boja s pandémiou COVID-19.

Jedine vysoké percento zaočkovaného obyvateľstva vie odvrátiť straty na životoch a ďalší lockdown. Preto sme rozbehli seriál článkov, ktoré podporujú očkovanie.

Percentuálny podiel zaočkovaných zatiaľ nehovorí v náš prospech, ale verím, že postupne sa tento pomer podarí zmeniť aj vďaka informáciám, ktoré denne publikujeme. Je to beh na dlhú trať a dokonca ani v našom vydavateľstve nie je zaočkovaných približne 10 - 15 % zamestancov.

Pracujeme na tom, aby sme tento stav zmenili, a aby ľudia pochopili, že očkovanie je najrýchlejšia cesta k normálnemu životu.

Ďakujem, že nás čítate a podporujete vznik nezávislej a kvalitnej žurnalistiky.

Alexej Fulmek

generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press

Čo je nové na sme.sk

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť.

Digitálne predplatné SME.sk

Kúpte si digitálne predplatné s prístupom k celému obsahu na weboch SME.sk týždenne od 1 eura. Objednať >>

Kontakty

Redakcia SME: web@sme.sk

Digitálne predplatné: helpdesk@sme.sk

Printové predplatné: predplatne@petitpress.sk

Inzercia/obchod: internet@petitpress.sk

Iné služby: sluzby@sme.sk

Vydavateľstvo Petit Press

Petit Press, a.s. je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfólio tlačených periodík predstavuje viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 545 tisíc výtlačkov.

Web vydavateľstva >>

Neprehliadnite tiež

Neprehliadnite nové funkcie, ktoré na vás čakajú v spravodajstve minúta po minúte


22. mar

Podarilo sa uspieť v konkurencii 46 portálov z nášho regiónu.


20. mar

Príďte 9.3. o 18:00 do Martinusu na Obchodnej v Bratislave.


9. mar

Špeciálne vydanie denníka SME s epickým komiksom si môžete kúpiť v utorok 7. marca.


3. mar